nedeľa, 21 apríla, 2024

ODCHÁDZA JEDNA Z NAJHORŠÍCH

Najčítanejšie

ODCHÁDZA JEDNA Z NAJHORŠÍCH
Z verejnej funkcie v decembri odchádza (dúfajme, že už naozaj navždy) jedna z najhorších političiek v histórii našej malej, ale dlhej krajiny. Je dôkazom, že zlo v politike nemusí mať podobu agresívneho gaunera ani ukvičaného klámára. Môže vyzerať aj ako pribrzdená Perinbabina sestra.
Viera Tomanová sa ako aktuálna komisárka pre deti preslávila stretávaním s Kočnerom. Ako ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny počas prvej vlády Roberta Fica bola priamo zodpovedná za najväčší útok na dôchodkové úspory miestneho obyvateľstva od komunistickej menovej reformy z roku 1953.
Sporiteľov v druhom pilieri obrala o miliardy eur a nachystala im škaredé prekvapenie pri odchode na dôchodok. Jediným dôvodom, prečo to urobila, bola oddanosť a vďaka Robertovi Ficovi. Urobil z nej ministerku, hoci vzhľadom na jej bolestivú tupotu bol zázrak, že na ministerstve trafila do dverí.
Pri zarezávaní dôchodkového sporenia to nemala ľahké. Po voľbách v roku 2006 otvárala, zatvárala druhý pilier, spoločne s verným sluhom Bernátkom – riaditeľom Sociálnej poisťovne – vymýšľali prekážky a zákernosti pre sporiteľov s cieľom čo najviac ich odradiť, zneistiť a vypudiť. Vrchol dosiahli tým, keď naznačovali, že kvôli úsporám v druhom pilieri začnú deti vraždiť rodičov.
Keď som sa o tom pre účely mojej knihy Ako skapal tatranský tiger rozprával s Petrom Kažimírom, Tomanovej trápenie popísal nasledovne: „Bolo to ako snaha amputovať nohu tupou pílou. Rezala, rezala, všade plno krvi, výsledok žiaden. Zato konflikt s celou republikou.“
Spoločným úsilím s ministrom financií Počiatkom sa to však nakoniec podarilo. V čase finančnej krízy zákonom de facto prinútili správcov vypredať akciové investície a stupídnymi reguláciami docielili, že z druhého piliera sa pre väčšinu sporiteľov stal nevýnosný vtip.
Tento príbeh nemá happyend. Od útoku na druhý pilier uplynulo vyše desaťročie. Okrem nedokončenej práce vlády Ivety Radičovej sa žiadna vládna zostava nepokúsila dôchodkovú lúpež napraviť. Vrátane tej súčasnej, ktorá mala reči, ale namiesto záchrany dôchodkových úspor sa Križiak s Palkom rozhodli zruinovať ešte viac aj prvý pilier.
Väčšina úspor kysne v nevýnosných fondoch a ich majiteľom prinesie mizerný dôchodok. Za zruinovanie investícií slovenských pracujúcich, samozrejme, Vieru Tomanovú nepostihol ani politický, ani iný trest. Za odmenu dostala od Fica pozíciu komisárky pre deti, kde sa nečinne povaľovala šesť rokov a odchádza na zaslúženú penziu.
Zdroj: FB

Podobné články

3 KOMENTÁRE

Najnovšie články