streda, 17 apríla, 2024

Zostane vodná hmla na námestí v Seredi do zimných mesiacov? – VIDEO

Najčítanejšie

Sereď / Asi len málo ľudí dnes už pochybuje o zmenách klímy a posune výrazne teplejšieho podnebia z juhu Európy k nám na Slovensko. Najskôr to bolo nápadné strácanie sa dvoch jarných období – jari a jesene a následne zvýšené teploty počas leta a minimum dažďových prehánoch. Mestá a betónom či asfaltom povykladané verejné plochy sú na tom najhoršie. Ovzdušie sa nestihne ochladiť ani v nočných hodinách a bez klimatizácie je najmä v činžiakových bytoch problém prežiť.

Nie sme ale na tom sami. Tak, že sme nútení na zvýšenie životného komfortu hľadať vhodné riešenia. Už pred 15 rokmi som na východnom pobreží USA, hlavne na Floride v letných mesiacoch registroval zvlhčovače vzduchu vodnou hmlou inštalované nielen samosprávami miest na verejných priestranstvách, ale aj majiteľmi reštauračných terás po ich obvode. Vodná hmla nielen že výborne osviežovala okoloidúcich, ale schladila aj vzduch na samotnej spravidla slnečníkmi alebo markízami prekrytej terase a na záver slúžila ako závlaha na živý plot, alebo kvety, ktoré veľa terás obkolesovali.

Takže nápad nie nový, no ako obyčajne svojsky pojatý samosprávou najmä u nás v Seredi. A to nielen čo do rozsahu využitia, ale aj do kvality vyhotovenia zariadenia vodnú hmlu zabezpečujúceho na námestí, tak do jeho ceny a trvanlivosti.

Iba v minulom roku sa vedenie mesta chválilo inštaláciou kovového portálu cez trysky zabezpečujúceho rozprašovanie vodnej hmly priamo na námestí.

Fotografia použitá a označená ako ilustračná k tomu nášmu vyhotoveniu má ale nekonečne ďaleko.

Naše vyhotovenie sa už druhý rok podobá skôr na odpad pripravený na konci sezóny k demontáži a odvozu do kovošrotu. Kým ilustračná fotografia zobrazila nerezový portál v hornej časti predelený efektnou medzerou, u nás bol osadený tunel, ktorý je dnes z 90% obalený otrhanou izolačnou páskou, spomedzi ktorej trčia len opotrebované trysky.Po páske steká hrdza a zariadeniu tak už na prvý pohľad človek odhadne  vek aspoň 20 rokov.

  Celé to vyzerá tak, že trysky do vnútra poloblúka smeruje už len samotná izolačná páska. Nedá sa vylúčiť, že aj samotnú hadičku  prerušenú tryskami na oceľovej konštrukcii drží iba izolačná páska.

Časť, ktorá touto páskou obalená nie je vykazuje značné znaky korózie a teda celé zariadenie pripomína svojou kvalitou a úrovňou nápis SEREĎ vyhotovený na vjazde do mesta od Trnavskej ulice. Aj tento je vyhotovený s najväčšou pravdepodobnosťou z odpadových materiálov a jeho dodávateľ nepoužil ani len rovnaké obrubníky a podkladovú čiernu fóliu, ktorá by neumožnila časté prerastanie buriny fúry makadamu, z ktorého je vysypaný nápis s názvom mesta.

Čo si myslíte, ide o náhodu? Pre uvedenie občanov do obrazu uvádzame, že obidva tieto paškvily za peniaze obyvateľov tohto mesta vyhotovila rovnaká firma BEMAX, s.r.o.,  ktorej konateľ napriek telefonickému prísľubu už dva krát nedodržal sľúbený termín stretnutia, aby vám obyvateľom mesta prostredníctvom SOL vysvetlil, za čo konkrétne zobral od mesta tisíce eur verejných finančných zdrojov.

Akú sumu obyvateľov mesta stála táto izolačnou páskou polepená tragédia odzrkadľujúca myslenie a konanie súčasného vedenia mesta na čele s primátorom Ing. Martinom Tomčányim ? Pomôžme si informáciami zo Seredských noviniek, ktoré boli uverejnené už pri realizačných prácach.  Sumu 2 466 Eur stálo tragikomické prevedenie poloblúka s najväčšou pravdepdobnosťou rozkladajúceho sa už na druhý rok a 3 696,61 Eur mala stáť samotná realizácia tohto „diela“.

Pre ilustráciu (POZOR! Ide o hobby prevedenie do záhrady) prinášame fotografiu rovnaký účel spĺňajúceho rozprašovača rovnakej vodnej hmly, ktorý s prehľadom a bez problémov prežil u nás na dvore rovnako dve letné sezóny a a už takmer tri týždne čaká zbalený na sezónu tretiu. Jeho nákupná cena bola necelých 16 Eur (slovom: šestnásť eur).

Ako sme už uviedli vyššie, po dôkladnejšom prezretí si fotografií nevylučujeme, že na zhotovenie zariadenia za 2 a pol tisíca Eur  bola obdobná  hadička v hodnote 16 Eur aj použitá.

Aby sme boli vo výpočte prác predmetnej spoločnosti pre mesto Sereď objektívni, prinášame dve fotografie, zo stavu fontány, ktorej funkčnosť má rovnako na starosti táto firma so sídlom v malej, nepochybne malebnej dedinke Hruboňovo. (kde ich pre Boha vyhrabali?)

Prvá fotografia je z leta, kedy fontána asi 2 týždne pripomínala skôr čističku odpadových vôd plnú fekálií a  fotografie ďalšie sú z dnešného dňa. Voda vo fontáne je už niekoľko týždňov spenená, ako keby sa v nej denne saponátmi umývali bezdomovci z celého regiónu.

Dnes sme teda na podnet čudujúcich sa občanov boli na námestí pozrieť sa, či je skutočne pravda, že vodná hmla, ktorá má slúžiť na zvlhčenie vzduchu a ovlaženie okoloidúcich pri 30 či 35 ºC horúčavách skutočne funguje ešte teraz. Áno, nechápajúci a hlavou krútiaci obyvatelia mali pravdu, skutočne v meste Sereď vzduch zvlhčujeme aj počas dvojdňových hustých dažďov, teploty 12 ºC s upozornením na pocitovú teplotu 9 ºC, kedy ľudia vyťahujú mikiny, chodia v kapucniach a v lete zapelešené mole vyháňajú zo zimných kabátov.

Na otázku či sú kompetentní  funkcionári mesta normálni, žiaľ odpovedať nedokážeme, ale majú možnosť pýtať sa ich na to samotní obyvatelia, ktorí sa sumou 6 100 Eur na tento izolačnou páskou polepený paškvil poskladali.

Ťažko urobiť trefný článok s vhodným poukázaním na nezmyselné konanie a predražené zákazky samosprávy inak, ako iróniou. Po nafotení a natočení materiálu o zvlhčovaní vzduchu po dvoj dňovom naozaj hustom daždi v teplote 12 ºC,  sme pri pofľakovanej trúbke chrliacej vodnú paru nechali uterák a sprchový gél pre prípad, že by zariadenie v studených mesiacoch našlo nové uplatnenie. Napríklad ako sprcha pre bezdomovcov bežne sa zdržujúcich na námestí v pomerne slušnom počte. O zanechaní uteráku na mieste sme telefonicky informovali Mestskú políciu pre prípad, že by uterák bol považovaný za znečisťovanie verejného priestranstva. To len aby nemali pochyby o tom, komu za túto „opovážlivosť“ udeliť sankciu.

Ťažko hovoriť, či si poslanci MsZ, alebo aspoň kompetentní pracovníci MsÚ všimnú problémy, na ktoré obyvatelia poukazujú aj prostredníctvom média, alebo im stačí minutie našich peňazí na cyklistické trasy, ktorých asfalt po troch mesiacoch prerastá burina, chodník pri Hokejke rovnako po dvoch rokoch s popraskaným asfaltom a rovnako zarastajúci burinou, pofľakované cesty namiesto ich postupnej obnovy, nepokosené trávniky, fekáliami znečistené kríky v meste ale aj dnes opätovne spomenutý prakticky z odpadu vyhotovený nápis SEREĎ a po dvoch sezónach izolačnou páskou poprelepovanú konštrukciu s tryskami na tvorbu vodnej hmly. A ak si to náhodou aj všimnú, či majú chuť a hlavne odvahu začať konečne problémy týkajúce sa obyvateľov mesta efektívne riešiť.

Podobné články

40 KOMENTÁRE

Najnovšie články