utorok, 23 júla, 2024

Akú výhodu má ten, kto separuje oproti tomu, kto sa šetrením prírody a znižovaním nákladov mesta nezaťažuje?

Najčítanejšie

Pred viac ako tromi rokmi sme vedenie mesta verejne žiadali o odvoz, resp. odoberanie komunálneho odpadu na základe vyprodukovanej hmotnosti (objemu). Neuspeli sme. Väčšie množstvo odpadu preto už štvrtý rok na vlastné náklady vozíme na skládku to Trnavy, aj keď mesto na zbernom dvore by tento odpad od obyvateľov odoberať mohlo. Z časti ho aj svojim spôsobom odoberá, no neváži ho a teda nespoplatňuje.

Výrazným znížením frekvencie odvozu odpadu od rodinných (o 50%) domov a znížením počtu čiernych kontajnerov na odpad pred bytovkami vedenie mesta v reálnom čase (okamžite) nedosiahlo zníženie tvorby odpadu o 50%, resp. jeho separovanie všade. To je možné dosiahnuť prevenciou, výchovou, vhodnou osvetou a podobnými, žiaľ čo do efektu zdĺhavejšími prostriedkami.

Vystríhali sme pred tvorbou nelegálnych skládok odpadov, ale aj vývozom odpadu od niektorých rodinných domov a firemných prevádzok na stojiská pred bytovkami. Toto sa podľa slov pracovníčok príslušného oddelenia na MsÚ deje dávno, mesto o tom teda vie.

Že by nastala okamžitá zmena v myslení a konaní občanov jednoduchým administratívnym opatrením vedenia mesta? Nie, to sa nekoná.

treba si konecne uvedomit ze odpad vyprodukovany v meste je vyzitka obcanov.
pozrite do kontajnera na papier. obcan je schopny vlozit i kubikovu neporusenu krabicu
o mensich ani nehovorim….
to iste plati i o plastovych flasiach navrhoval som zmrzcovac flias ale mesto to odmietlo
a potom prevazame vzduch…
ale pozor smeti su produktom casto nedisciplinovanych obcanov pozrite sa najprv na seba a az potom na odvoz a mesto

Príspevok čitateľa SOL odzrkadľujúci realitu. Áno, ľudia by mali rozmýšľať ekologicky a povedzme – povestným sedliackym rozumom.

Zmenšením objemu plastového odpadu (hlavne PET fliaš) ušetríme peniaze. No nie sebe, ale mestu. Sebe spôsobujeme náklady…

Na zmenšenie objemu plastového odpadu skutočne stačí ručný lis. Narábanie s prázdnymi fľašami je ale časovo náročnejšie, znečisťuje priestor kde s fľašami narába a občan sa pýta – čo má z toho, keď investoval peniaze, denne svoj čas a energiu do tejto činnosti? Odpoveď je jednoduchá – NIČ !! Vlastne konkrétne v Seredi má predsa len niečo. Arogantný viceprimátor Veselický platený z daní občanov takýchto ľudí v mestom platenom médiu verejne osočuje, a nakladá im, akoby oni mali slúžiť jemu a nie opačne.

Na oprávnene rozhorčené otázky Veselický neodpovedá a služobný mobilný telefón občanom nedvíha ani počas pracovnej doby.

Od poslankyne MsZ   Edity Červeňovej   sa občan dozvie, že ak chce chodiť po chodníku bez buriny, má si kľaknúť a vytrhať ju. Občanov by táto žena spolurozhodujúca ročne o cca 15 MILIÓNOVOM rozpočte mesta motivovala súťažou o „naj“ stojisko na odpadky, ktorú by vyhodnocovala. Možno by pani Červeňová najskôr mohla zorganizovať výlet detí materskej školy do kina a hlavne sama ukázať občanom, ako má vyzerať údržba verejných priestranstiev občanmi supľujúcimi neschopné vedenie mesta a zle fungujúce mestom platené služby.

Všetko je (až) o peniazoch.

Poctivý občan majúci záujem urobiť niečo navyše jednoducho nemá motiváciu. Občan vidí, ako sú nespravodlivo rozdeľované verejné finančné zdroje, ako sú uprednostňované a zvýhodňované vybrané súkromné firmy v meste, ako sú diskriminované občianske združenia a občania s iným názorom na správu vecí verejných, ako sú vydieraní a zastrašovaní niektorí poslanci MsZ a občania, ako  primátor  niekoľko volebných období  nezákonne určuje a mesto vypláca odmeny viceprimátorovi, ako poslanec bez štipky hanby svojej súkromnej firme navrhuje aj schvaľuje desiatky tisíc Eur na dotáciách  a podobne.

Slušný a poctivý občan legálne likvidujúci odpad nevidí rozdiel v prístupe k nemu a k tomu, kto jednoducho vrecia plné odpadu vyhodí pred niektorú bytovku alebo do prírody.

Nie, nemôže očakávať samospráva aká je v Seredi spoluprácu od iných občanov ako od tých, ktorých si rôznymi neadekvátnymi výhodami v podstate skorumpuje. Cesta nie je vo zvýhodňovaní, ale vo vytvorení podmienok rovnakých pre každého a v službe občanom, nie opovrhovaní nimi.

Pokým toto samospráva nepochopí a bude ľudí oslovovať len v predvolebných letákoch, dovtedy sa mesto ďalej nepohne.

Podobné články

11 KOMENTÁRE

Najnovšie články