utorok, 23 júla, 2024

V Múzeu totality pribudli zdigitalizované archívne zábery na prášiacu haldu lúženca po bývalej Niklovej huti (NHS) v Seredi

Najčítanejšie

Keď u nás v štúdiu sedeli dvaja ľudia z petičného výboru „Z čiernej na zelenú“ a preberali sme petíciu navrhoval som, aby túto aktivitu postavili hlavne na desiatky rokov sa šíriacom prachu zo skládky lúženca po bývalej Niklovej huti (NHS). Aby ľuďom sústavne pripomínali, čo desaťročia dýchajú, pijú a čo môže spôsobovať a nepochybne aj spôsobuje choroby, alergie a v mnohých prípadoch podľa predpokladov aj rakovinu tak rozšírenú práve v regióne Serede.

Už vtedy som mal k dispozícii originál farebného diapozitívu nafoteného niekedy v 1986 až ´90 roku, na ktorom sa nachádza pohľad na haldu lúženca intenzívne prášiacu na Mesto Sereď. Tušil som, že v archíve ich je viac, no v danom momente prehľadávanie desiatok tisíc políčok prakticky nebolo možné.

Vďaka aktivite nášho syna, už niekoľko mesiacov digitalizujeme nielen stovky videokaziet  VHS s dobovými reportážnymi záznamami, ale aj tisíce kinofilmových negatívov a farebných diapozitívov.

Už dnes s určitosťou vieme, že máme k dispozícii nielen ten jeden kvalitný diák, ale desiatky diapozitívov dokumentujúcich prášenie lúženca na mesto aj pred rokom 1989 a aj dobové videozáznamy.

Vieme tak jasne, zrozumiteľne a nespochybniteľne preukázať pol storočnú „tradíciu“ v zamorovaní ovzdušia mesta, okolitých dedín a vlastne celého regiónu.

Prečo to je dôležité?

Ani na Ministerstve životného prostredia drvivá väčšina odborníkov netušila, ako vyzerá tá na pohľad z rýchlostnej komunikácie R1 „nenápadná a neškodná“ kopa čierneho odpadu keď je jemným práškom zamorované ovzdušie mesta a okolia – nikdy ju totiž v stave skutočného prášenia nevideli.

Až uverejnením môjho článku v odbornom časopise ENVIROMAGAZÍN vydávaného SAŽP s fotografiou prášiacej haldy na titulnej strane títo ľudia zbadali, čo tu pri meste vlastne máme.

Enviromagazín priniesol pravdu o skládke odpadu po NHS pri Seredi

Videozáznam načítateľný z časopisu vďaka QR kódu realitu s ktorou sa stretávame, „tým hore“ priblížil úplne.

Časopis si môžete prelistovať v online verzii tu: https://online.fliphtml5.com/rtvb/fjpz/#p=1

Dnes môžeme pripraviť na zverejnenie archívne záznamy a to nielen prášiacej haldy lúženca, ale v súčasnej dobe už rekultivovanej skládky tekutého odpadu pri Dolnej Strede. Čo si myslíte, otvoria sa konečne oči bežným občanom a začnú sa zaujímať o to, čo oni a ich deti po desaťročia dýchajú a píjú, alebo si ďalej budú myslieť, že ich problémy vyrieši niekto bez nich?

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

Podobné články

14 KOMENTÁRE

Najnovšie články