utorok, 23 júla, 2024

Opatrenia sú znovu NEprehľadné, do určitej miery mätúce a zbytočne zložité

Najčítanejšie

Pred niekoľkými dňami  ako odozvu na návrh opatrení pri predĺžení lockdownu, ľudia na sociálnych sieťach šírili tento humorne ladený scenár:

To druhé nie je vtip, ale návrh ministra zdravotníctva na predlženie lockdownu.

Pozor! Nová Vyhláška! Následující omezení vstoupí v platnost přesně v 0:00!

Respirátor by měli nosit všichni ve znamení souhvězdí Panna, Váhy a Vodnář, jakož i všichni majitelé Suzuki, pokud nenosí zelené ponožky.

Pokud právě jedete na kole a přejíždíte před domem číslo 17, nevztahuje se na vás žádná povinnost, toto ustanovení můžete klidně přeskočit.

Bydlíte-li ve žlutém domě, nemůžete ho opustit, dokud se dveře na ulici neotevřou doprava. Ale to neplatí, pokud se do padesáti metrů od vašeho bydliště nachází Škola.

Další očkování očkovaných bude v pořadí již šesté, bez ohledu na to, kolik jste dosud dostali dàvek, musíte jej předat tomu, kdo sedí před vaším pravým ramenem.

Pracujte pouze tehdy, pokud není určeno místo očkování, jinak test na virus.

Obětování černých koček je pozastaveno na neurčito při úplňku, s výjimkou těch, které mají očkovací průkaz.

Pokud u někoho hladina protilátek nedosáhne minima, je tato hladina v maximu, ale pouze pokud si udrží odstup dva metry.

Ženy mohou ve všední dny opustit svůj dům jen tehdy, jsou-li vdané, ne však, mají-li děti, pokud nejsou 2 děti stejného pohlaví, ale věkový rozdíl není větší než 2 roky. Toto pravidlo neplatí pro děti ve věku od 4 do 10 let, pokud nemají na hlavě kšiltovku.

Toto byla jen první část ustanovení, abyste nebyli zcela zmateni.

Závěrečná instrukce: Ustanovení platí pro celé území státu, je-li jeho osídlení vyšší než 350 metrů.

Návrh ministra zdravotníctva:

Po 16. decembri by sa mohli otvoriť všetky obchody, a to pre očkovaných a po prekonaní koronavírusu. Esenciálne obchody by naďalej fungovali pre všetkých. Ďalšie uvoľnenie opatrení by malo prísť po 25. decembri, týkať by sa malo cestovného ruchu. Zatvoriť sa však opäť majú obchody okrem esenciálnych.

Minister podľa návrhu odborníkov tiež odporučí v termíne od 16. decembra zvýšiť intenzitu kontrol práce z domu, ale aj zavedenie režimu OTP na diaľkových autobusových a vlakových linkách.

V termíne od 17. do 24. decembra navrhne, aby v rámci základného režimu fungovali esenciálne obchody do 22.00 h, pričom na 25 štvorcových metrov by mala byť jedna osoba.

V režime OP navrhne minister v termíne od 17. do 24 decembra otvorené všetky obchody vrátane obchodov v nákupných centrách, pričom na 15 štvorcových metrov by mohla byť jedna osoba. U kaderníka, holiča či na pedikúre by mala byť jedna osoba na 25 štvorcových metrov.

Od 25. decembra do 9. januára by mali byť hotely v režime OP zaplnené na 75 percent kapacity s povinnosťou mať PCR test nie starší ako 72 hodín alebo antigénový test, nie starší ako 48 hodín od doručenia výsledku z mobilného odberového miesta.

Reštaurácie hotelov budú môcť vydávať jedlo len cez okienko alebo na izbu.

Na bohoslužbách by mohlo byť v režime OP maximálne 30 osôb alebo jedna osoba na 25 štvorcových metrov. Otvorené by mali byť aj lanovky a vleky, kabínkové lanovky by mali byť uzavreté. Minister navrhuje v režime OP v termíne od 25. decembra do 9. januára ponechať otvorené aj fitnescentrá, a to s obmedzením buď šesť osôb, alebo jedna osoba na 25 štvorcových metrov.

Taktiež v termíne od 25. decembra do 9. januára by mali fungovať len esenciálne obchody, teda zatvoriť by sa mali opäť neesenciálne obchody, ale aj základné prevádzky starostlivosti o ľudské telo. Predajne obuvi a domácich potrieb by nemali patriť medzi esenciálne obchody.

A čo bude skutočnou realitou?

Opätovne to nebudú jednoduché a každému zrozumiteľné opatrenia, ktoré by okrem výrazných obmedzení neboli likvidačnými pre slovenských obchodníkov a podnikateľov, no slúžili by maximálne motivačne pre nezaočkovaných a kritikov vakcinácie.

Keby takéto opatrenia boli navrhované pred rokom, či aj pred pol rokom, nečudoval by som sa. Dnes ale v okolitých krajinách vidíme jednoznačný pokrok a poučenie sa z uplynulého obdobia, čo sa odzrkadľuje nielen v intenzite opatrení, ale aj reálnych návrhoch na povinné očkovanie.

My si musíme ešte svoje odskákať, populistickí politici ešte skúsia nabrať nejaký ten politický bodík od pomýlených antivaxerov a ešte evidentne neskrachovalo dosť podnikateľov.

Sledujúc návrhy z viacerých ministerstiev mám dojem, že ich súčasné vedenia zďaleka inštitúcie nevyčistili a tak realizujú nápady ľudí dobre motivovaných zlikvidovať súčasnú koalíciu čo najskôr. Zaujímavé bude sledovať, kto zo štátnych tajomníkov, GTSU a vysoko postavených vedúcich organizácií zostane vo funkcii aj po voľbách, nech dopadnú akokoľvek.

A pritom je to tak jednoduché. Nevymýšľajme vymyslené, len sa dobre obzerajme a robme to, čo robia demokracie, v ktorých zpravidla najdôležitejší ľudia vo vedení štátu, občanom aspoň verejne neodporúčajú prepierať štátne dotácie cez priekupníkov.

Chápem nevyhnutnosť kompromisov a dohôd. Predstavitelia súčasnej vlády ale ľuďom sľúbili zmeny. A tie stále akosi viditeľne neprichádzajú.

 

 

Podobné články

Najnovšie články