sobota, 18 mája, 2024

„Ak policajta nezaplatí štát, rada to urobí mafia“ – avizovali policajti na protestoch už 15 rokov dozadu…

Najčítanejšie

Predseda Vlády SR Eduard Heger v súvislosti so súčasnou situáciou hovorí o mafii v bezpečnostných zložkách, niektorí policajti o nej verejne hovorili už dávno…

Dnes vidíme, že už vtedy vedeli, čo prezentovať na transparentoch.

– – –

Vyzerá to tak, že už aj súčasní predstavitelia Vlády SR pochopili nevyhnutnosť vysporiadať sa s ľuďmi na vedúcich postoch v bezpečnostných zložkách a v PZ obsadených do funkcií počas predchádzajúcich volebných období.

Odhalenia nezákonnej činnosti vedúcich funkcionárov PZ z uplynulého obdobia sú tak vážne a v takom rozsahu, že Slovensko radia medzi krajiny tretieho sveta, kde o demokracii a právnom štáte ani len nesnívajú. Ale na rozdiel od nás, sa na právne štáty ani nehrajú.

Viacerí občania majú osobné skúsenosti so zastrašovaním pri poukazovaní na nezákonnosti „mocných ľudí“ pri výkone funkcií na všetkých stupňoch riadenia spoločnosti. Vo veľmi veľa prípadoch aj jasné prípady skončili uzneseniami „skutok sa nestal“ na priek tomu, že ľudia zastrašovaní boli a sú, či dokonca im bol zničený ich majetok. Nevyšetrovanie, alebo nedostatočné vyšetrovanie takýchto prípadov, krytie vinníkov, zločincov a zlyhávajúci systém ochrany práva v krajine zašli priďaleko.

Nová vláda po voľbách skutočne zanedbala výmeny na riadiacich postoch hlavne v policajnom zbore a tak sa netreba čudovať, že po roku je namiesto práva aktivizované neprávo. Jednoducho veľa ľuďom vyhovovalo, keď napr. polícia bola riadená z niektorého z poschodí niektorého z hotelov v Bratislave (alebo Nitre?).

Príliš rýchlo zabúdame na históriu a to aj nedávnu. Na úvodnej fotografii sa nachádza transparent držaný policajtami s nápisom „Ak policajta nezaplatí štát, rada to urobí mafia“, ktorí jeho obsahom povedali viac, ako dosť. Otázka, čo je podľa nich dostatočným zaplatením štátom, je síce oprávnená, no odpoveď na ňu u takýchto ľudí istotne závisí od ich osobných potrieb a tie môžu byť skutočne rozdielne…

Premiér Heger povedal toto:

TOTO NIE JE LEN BOJ VLÁDY, TOTO JE NÁŠ SPOLOČNÝ BOJ👉 Premiér Eduard Heger informoval po zasadnutí bezpečnostnej rady štátu o vzniku odbornej pracovnej skupiny, ktorá bude riešiť obnovu dôvery v právny štát.

☝️ Jej vznik je reakciou na mimoriadne znepokojujúci vývoj v orgánoch činných v trestnom konaní.

✅ Pracovná skupina začne zasadať nepretržite od pondelka 19. septembra a pre vládu a Národnú radu pripraví návrhy zmien pre fungovania súdov, prokuratúry aj polície.

Zdroj: FB, úvodná fotografia: FB

– – –

Podarí sa vrátiť Slovensko na cestu práva, spravodlivosti a demokracie, alebo to skutočne síce takpovediac „na hulváta“, no na ďalšie dlhé desaťročia znovu dá mafia?

Podobné články

10 KOMENTÁRE

Najnovšie články