pondelok, 15 júla, 2024

„Udanie za čističku“ – píše na svojom FB starosta Šoporne Macho

Najčítanejšie

Šoporňa / Je tomu iba niekoľko dní, čo sa obyvatelia obce Šoporňa rozhodoli na znečisťovanie životného prostredia upozorniť kompetentné orgány štátu. Namiesto verejnej pochvaly za záujem o správu vecí verejných a čistú prírodu od poslancov Obecného zastupiteľstva a vedenia obce Šoporňa, na FB profile starostu obce  Mgr. Adriána Macha,  si aktívni občania Náhacký a Štrpka mohli prečítať status, kde ich (menovaných obyvateľov obce) konanie starosta verejne kritizuje a osočuje.

Ale pekne po poriadku…

Aj v našom médiu sme upozornili na jazero (Melečka) nachádzajúce sa medzi obecnou čističkou a odvodňovacím kanálom. Jazero citeľne už na stovky metrov zapácha po fekáliách a dvomi trubkami z neho preteká už na prvý pohľad špinavá voda do odvodňovacieho kanála, ktorý sa následne cez „Pasienok“ vlieva do rieky Váh. Obyvateľ obce nám zaslal tieto videozáznamy:

Z videozáznamu je zrejmé, že obyvatelia obce sú so súčasným stavom nespokojní oprávnene.

Po poukázaní na problémy občanmi, starosta obce na sociálnu sieť dal tento status:

Status starostu  obce Šoporňa bez akýchkoľvek úprav z našej strany:

Udanie na čističku.

Dnes sa mi potvrdilo o čo tu ide. Toľko udaní na kanalizáciu a čističku od “ Slušný občan” alebo “Slušní obyvatelia obce” iba hovorí o tom, komu veľmi vadí, že sa v obci buduje kanalizácia. Avšak pred týždňom sme mali kontrolu príslušného orgánu na čističke z dôvodu podnetu prostredníctvom zelenej linky. To, že je čistička na hrane vieme 25 rokov a keby tam nebola osoba, ktorá tomu perfektne rozumie, tak by bola už dávno zatvorená. Aj preto som nesmierne rád, že robíme novú, ktorá bude dostatočná pre celú obec a verím, že sa to odrazí nielen na vodách, ale aj celkovo na prírode. Dnes mi však horel telefón. Z každej možnej aj nemožnej inštitúcie, ktorá spadá pod ministerstvo životného prostredia mi volali, že čo sa stalo, v skratke reagovali na článok, ktorý zverejnil bez overenia človek, čo sa hrá na poradcu ministra životného prostredia. Jediný jeho cieľ je diskreditácia nielen mňa, ale aj starostov z okolia Serede a primátora. Oddane mu v tom pomáha udaniami na zelenú linku (kde majú pochopiteľne z momentálnej pozície priamy dohľad) Nahácky a teraz aj Štrpka. Udal aj Poštovú ulicu, precerpávačku. Tu ešte článok čakám. Teší ma však, že finišujeme s projektom a v krátkej dobe Poštovú ulicu vyriešime. Dnes som za kontrolu z pred týždňa rád, lebo sa potvrdilo, že ich udania sú výmysel a malo to jediný cieľ o čom som písal vyššie. Kontrolou sa zistilo, že čistička je v norme, tvrdenia v podaní sa ukázali ako vymyslené a vzorky sú v poriadku. Keď som sa dozvedel kto to udal, tak som sa usmial. Ak začali takto kampaň 1,5 roka pred voľbami držím palce. A ešte ma zaujali fotky. Všetko iba odvodňovací kanál, žiadna foto z ústia alebo z čističky. Ak sa rozhodli takto pomáhať obci, je to ich cesta. Prajem pekný večer.

Z uvedeného je jasne vidieť, že starostovi obce Machovi sa nepáči verejné poukazovanie na roky pretrvávajúce problémy v obci, ktorej je starostom a štatutárom.

Ako  sa na problematiku znečisťovania životného prostredia Adrián Macho pozeral z pozície poslanca OZ, teda v čase, kedy starostom ešte nebol, vidíme na tomto videozázname z roku 2012:

Celý článok publikovaný Adriánom Machom v našom médiu, nájdete tu:

http://archiv.seredonline.sk/clanky/je-toto-prirodzeny-uhyn-ryb-alebo-ide-o-nieco-viac/index.html

Pre lepšiu ilustráciu Machovho morálneho profilu a enviromentálneho cítenia vtedy a teraz, z jeho autorského článku v médiu SeredOnLine.sk uverejneného na náklady redakcie, resp. majiteľa média vyberáme:

„Nedá mi to zauvažovať do minulosti. Nielen mňa ako predsedu komisie životného prostredia, ale aj poslancov a starostu už vyše roka občania informujú o nelegálnych skládkach odpadu, veľkom neporiadku na smetisku a nedostatočnom stave na čističke odpadových vôd. Preto bolo komisiou odporučené obci odstrániť tieto nelegálne skládky a po zisteniach, v akom dezolátnom stave je čistička, čo najskôr ju dať do plne funkčného stavu a zamestnať tam človeka, ktorý tomu rozumie. Dokonca obecné zastupiteľstvo prijalo uznesenie na odstránenie tohto stavu a vo februári pri schvaľovaní rozpočtu vyhradilo značnú časť finančných prostriedkov na opravu čističky. Ale nestalo sa, lebo starosta schválený rozpočet vetoval a v tejto situácii rybárom povedal, že v obci majú tieto veci na starosti schopný ľudia a on má všetko pod kontrolou. Nechcem tu rozoberať katastrofické scenáre, ale chcem zabrániť tomu najhoršiemu. Ak môžme, vyriešme si problém doma, pokiaľ to ide, lebo v konečnom dôsledku by trpela celá obec. A to nechceme.“

Macho ani vtedy a ani teraz problém nevyriešil „doma“, len dnes ako za stav zodpovedný štatutár obce obdobný problém vidí akosi inak…

Ďalej Macho napísal: Vám občania odporúčam, prejdite sa pod ihriskom, zažite „krásne prostredie a nadýchajte sa sviežeho vzduchu

Starosta Macho, zobrali sme Vaše odporúčanie vážne a prešli sme sa okolo Melečky a konštatujeme, že aj po Vašom šesť rokov dlhom pôsobení na poste starostu obce, tam rovnako cítiť hov*á, ako v roku 2012. Takže žiadna zmena. Nezabudli ste túto „drobnosť“ pri písaní do svojho FB statusu rovnako kriticky zakomponovať?

Podobné články

90 KOMENTÁRE

Najnovšie články