utorok, 25 júna, 2024

Verejné toalety sú už mesiace zatvorené. Majú si ľudia naložiť do nohavíc? – spýtame sa vedenia mesta Sereď

Najčítanejšie

Sereď / Počas posledných týždňov práve v našom médiu sme viacej krát upozornili na problém s množstvom ľudských výkalov nachádzajúcich sa na verejných priestranstvách. Väčšina ľudí z tohto viní hlavne bezdomovcov, čo do značnej miery je určite aj pravdou. My sme ale v nedeľu zisťovali, kde svoju potrebu môže vykonať ktokoľvek,napr. návštevník mesta, dieťa ktoré je s mamičkou na prechádzke (samotná mamička) či  proste každý na koho táto prirodzená ľudská potreba aktuálne príde.

Prešli sme si centrum mesta a zastavili sme sa pri dvoch mestských verejných záchodoch. Jedni sú priamo na námestí (priamo v dosahu autobusovej stanice) a druhé v zámockom parku blízko detského ihriska.

Obidve mestské verejné toalety boli zamknuté a na obidvoch boli nápisy, že sú až do odvolania zatvorené !

Telefonicky sme kontaktovali Mestskú políciu kde nám uzatvorenie toaliet potvrdili a to od minimálne februára 2020, teda kompletne počas celého obdobia jari a leta.

Dnes sme telefonicky oslovili pracovníka mesta pána Kišša, ktorý nám  rovnako potvrdil informáciu o uzatvorení verejných záchodov s tým, že súčasné nariadenia si vyžadujú ich častú dezinfekciu a upratovanie, načo mesto nemá kapacity. Priamo sme sa pána Kišša spýtali, kde majú ísť ľudia, ktorí potrebujú vykonať nutne potrebu, na čo nám odpovedal, že on skutočne nevie a musíme sa spýtať vedenia mesta. Ak jemu bude prikázané toalety otvoriť, tak on ich otvorí. Podľa jeho slov v súčasnosti sú verejné mestské záchody otvorené len počas konania akcií poriadaných mestom na námestí.

Padla aj poznámka, že verejné WC sú zatvorené aj v zime, aby v nich neprespávali bezdomovci.

Zároveň ale povedal, že od včerajšieho dňa sú toalety otvorené.

Telefonicky sme kontaktovali aj prednostu MsÚ Tibora Krajčoviča. Aj ten nám potvrdil fakt, že od marca 2020 boli verejné mestské záchody zatvorené. Ak by boli otvorené, museli by byť dezinfikované každú hodinu. Od včera majú byť otvorené.

Začiatkom týždňa sme sa snažili kontaktovať aj hovorcu MsU, poslanca MsZ a viceprimátora  Ľubomíra Veselického. Služobný mobilný telefón počas pracovnej doby nedvíhal. Názor vedenia mesta na tento stav, sa  teda občania nedozvedia.

V spomenutú nedeľu sme si prezreli aj  okolie uzatvorených mestských verejných záchodov. O stave blízkeho okolia námestia sme písali už v niekoľkých článkoch – výkalmi znečistená fasáda a kríky v blízkosti autobusovej stanici odpovedajú na otázku, kde ľudia potrebu vykonávajú. Použitý papier a servítky dokonca visia na kríku…

Prešli sme aj do zámockého parku. Už zvonku bolo jasné, že ako toaleta môže slúžiť čokoľvek. Aj jediná rekonštruovaná budova pri vchode do neho. Mladík si nerobil starosti ani len so skrytím sa tak, aby ho nebolo vidieť…

Obdobných podnetov a fotografií od občanov máme viac. Nie je ale našou úlohou stav riešiť, môžeme na neho len upozorniť.

V zámockom parku je situácia obdobná. Prešli sme si jeho veľkú časť a ľudské výkaly a nimi znečistené papiere sa nachádzajú hlavne resp. len v najbližšom kríku pri uzamknutých verejných toaletách. Znamená to teda, že ľudia na ktorých prirodzená potreba došla neboli prasatami, ktoré naložia tam, kde to na nich príde, ale s najväčšou pravdepodobnosťou sa jednalo o normálnych civilizovaných ľudí, ktorí to držali až po verejné záchody. Keďže boli zatvorené tak mali na výber. Naložia si do nohavíc alebo to nechajú v kríkoch neďaleko detského ihriska? Myslíme, že konali úplne prirodzene a za ich rozhodnutie ich odsudzovať možno len ťažko.

V súvislosti s publikovaním materiálov tohto a obdobného obsahu môžeme povedať len jedno. Nie je nám to príjemné o nič viac ako je určite príjemné personálu prebaľovanie odkázaných ľudí v nemocniciach, domovoch dôchodcov, upratovanie výkalov upratovacími čatami v mestách či umývanie nekultúrnymi ľuďmi znečistených verejných záchodov. Ako je to povinnosťou už spomenutých ľudí, tak je povinnosťou verejne a dnes už mimoriadne dôrazne na problém upozorniť aj v našom médiu.

Nemôžeme predsa odsudzovať za to, že sa nepos*rie do nohavíc človek, ktorý v 21. storočí v meste civilizovaného štátu v centre Európy a Európskej únie zúfalo stojí pred zamknutými verejnými toaletami. Našou povinnosťou je pýtať sa vedenia mesta Sereď a poslancov Mestského zastupiteľstva na návod, čo má človek na ktorého v meste fyzická prirodzená potreba príde robiť.

A pozor! Nehovoríme tu len o estetickej stránke, ale aj bezpečnosti. Toalety majú byť dezinfikované často a výkaly na verejnom priestranstve volne dostupné aj zvieratám sú snáď v poriadku?

Už desať rokov počúvame, ako je mesto vo výbornej finančnej kondícii a požičiava verejné financie prostredníctvom svojich obchodných spoločností súkromným firmám.

Na druhej strane denne vidíme nepokosené trávniky, odpadky po celom meste, rozpadajúce sa chodníky a parkoviská. Ak príde k nejakej rekonštrukcii z verejných finančných zdrojov, táto je urobená fušersky, čo najlacnejšie, chodníky bez obrubníkov, s asfaltom rozliatym  do buriny tak ako bolo vo zvyku v 60.-70- rokoch minulého storočia, teda za čias tvrdého socializmu. Z úst mnohých poslancov počúvame, ako je dôležité a účelná investícia do rekonštrukcie mestského štadióna, nakoľko futbalisti hrajúci v 1. lige musia hrať v iných mestách.

Otázka teda je, či je dôležité preháňanie sa zopár futbalistov súkromného futbalového klubu po vyhrievanom trávniku za cenu hrania sa našich detí v priestore susediacom s kríkmi plnými ľudských výkalov. A tiež množstvo alergií šíriacich sa z buriny, v ktorej sa naše deti strácajú na detských ihriskách.

Poslanci MsZ a primátor by konečne mali rozmýšľať v prospech väčšiny občanov a nie úzkych záujmových skupín a samozrejme prípadných aktivít svojich a vlastných občianskych združení.

Aj v tomto článku sme priniesli výlučne fakty. Fotografie dokumentujú úbohý stav mesta Sereď v nedeľu dňa 6.9.2020. Nejedná sa o vymyslené ataky proti nikomu alebo o predstavenie reality a zverejnenie ďalšej pravdy o meste Sereď.

Našťastie tu máme dobu, kedy sa občania – aspoň časť z nich – dokážu postaviť proti minimálne vo veciach, ktoré ich už skutočne obmedzujú, dotýkajú sa ich práv a tam, kde ide evidentne o zanedbávanie si základných povinností samosprávy pri správe vecí verejných.

Dôvod, alebo minimálne jeden z vážnych dôvodov súčasného stavu –  ľudskými výkalmi znečisteného verejného priestranstva v meste teda poznáme. Nedá sa vylúčiť, že pri ďalej pretrvávajúcej obdobnej situácii stihne osoba na ktorú potreba príde, namiesto do najbližšieho kríčka prísť napr. pred Mestský úrad.

Podobné články

28 KOMENTÁRE

Najnovšie články