pondelok, 15 apríla, 2024

„Prisahám na svoju česť a svedomie“, no iba svedok (občan) prisahá, že bude „vypovedať pravdu a nič iné len pravdu“.

Najčítanejšie

V smrteľnom ohrození žilo na Slovensku 5 prezidentov, 6 generálnych prokurátorov, 11 predsedov parlamentu a 11 predsedov vlád, stovky sudcov a prokurátorov, desaťtisíce policajtov a vojakov ba i tisícky starostov.

Spoločnosť spotrebovala tridsať rokov, aby jej politici naformulovali diagnózu ľudí moci. Aj s hrozbou.

Ako dokladujú dejiny, v každom historickom okamihu si spoločenstvo ľudí glorifikuje svojich hrdinov. Tu a tam ich popravuje, aby neskôr si ich ukladalo na svoj oltár svedomia.

Nevedno či to bolo telo obesenca, ktoré pred 420 rokmi v Prahe prvýkrát verejne pitval Jan Jessenius, čo spôsobilo, že sa naň s vnútornosťami nevyplavila aj česť a svedomie.

Jazyk ekonomiky genetickej zdatnosti hodnotí Ženy ako bytosti žijúce zo svojho kapitálu. Oveľa negatívnejší obraz dala príroda Mužom. Kým ženy potrebujú 266 dní pre vnútorný vývoj plodu, muži sa stávajú otcami v priebehu niekoľkých sekúnd.

No a tak nie div, že za tak krátky nezvýši čas na česť a svedomie.

Kým pol sveta si hudie – „Chudoba ctí netratí“ – Wiliam Shakespeare oponuje slovami – „Jediným ziskom človeka je česť“.

A dodáva – „Vezmite mi česť a vzali ste mi život“.

Jedine politici pochopili, že česť je cestou k zisku. Na rozdiel od občanov, ktorým nezobrali život aj ich mantru. „Chudoba ctí netratí“.

V čase, kedy pozdrav „Pochválen buď Ježiš Kristus“ bol nahradený zlomyseľnosťou „Česť práci“, aby dala vtipkujúcim možnosť doplniť ju …“a robote pokoj“ málokto veril, že po hrôzach vojny si do parlamentu prisadne aj skupina iných zločincov. S ich „Na stráž“.

Atmosféra pokoja a ignorovania zákonov o zákaze dvoch ideológií zločinu vedie k sebauspokojeniu inštitúcií spravodlivostí, aby ju dopriali aj časti spoločnosti.

Veď, načo je zločincom „česť a svedomie“.

Zvádza to k pokušeniu navrhnúť zmenu obsahu prísahy pre všetkých ústavných činiteľov na znenie prísahy svedka. Aj s trestom pre krivú prísahu.

Prísaha je pre všetkých rovnaká v úvode.

„Prisahám na svoju česť a svedomie“, no iba svedok (občan) prisahá, že bude „vypovedať pravdu a nič iné len pravdu“.

V tomto momente, vo chvíli „krivej prísahy“ ústavných činiteľov, by polícia mohla odvážať krivoprísažníkov z palácov moci a sudca udeľovať trest odňatia slobody.

Podľa ekonomických pravidiel, Násobku príjmov politikov odvodených od priemernej mzdy občanov.

Obdobie tridsiatich rokov po Novembri ´89 dokladuje, že v prípade, kedy by ústavní činitelia neprisahali na „ústavu a zákony republiky“, ale na pravdu a nič iné iba pravdu, by štatistika z úvodnej vety znela inak.

V smrteľnom ohrození žilo za posledných tridsať rokov na Slovensku 25 prezidentov, 26 generálnych prokurátorov, 31 predsedov parlamentu a 31 predsedov vlád, tisícky sudcov a prokurátorov.

Čo už s karikatúrou demokracie, len Pochválen buď Ježiš Kristus, ba aj Česť práci, ale aj Na stráž.

„A robote pokoj“.

Zdroj: FB

Podobné články

2 KOMENTÁRE

Najnovšie články