pondelok, 15 júla, 2024

Drží mesto vo fontáne močovku, alebo došlo k zmiešaniu vody s výkalmi z kanalizácie?

Najčítanejšie

Sereď / Krásne toľko očakávané slnečné dni sú tu a využívajú ich hlavne mamičky s malými deťmi, dôchodcovia a všetci tí, ktorí aktuálne nemusia byť počas dňa v práci. Prechádzky, oddych v parku, pri vode a detičky tešiace sa možnosti omočiť si ruky do fontány na námestí.

Od včerajška sme dostali od niekoľkých občanov podnety na stav fontány, resp. vody v nej. Jeden nevie, či sa jedná o močovku, či do potrubia fontány prerazila kanalizácia, alebo či je voda zafarbená úmyselne. V každom prípade fontána na námestí je ďalšou atrakciou mesta, pri ktorej sa fotografujú znechutení ľudia a pýtajú sa vedenia mesta, či si až toto skutočne zaslúžime.

Je smutné, že voda z fontány v tomto stave radšej nie je vypustená a už minimálne od včera (niekoľko podnetov od občanov) na náprave súčasného stavu nepracujú zodpovední zamestnanci z mesta.

Pohoršení občania a obyvatelia mesta nás kontaktujú s tým, že obdobná voda im znovu tečie aj z vodovodných kohútikov a to napr. na ul.Nová, ale aj na iných uliciach v meste.

Videozáznam, ktorý nám spolu s fotografiami včera zaslal obyvateľ mesta Sereď Michal:

Dnes predpoludním nám zaslal fotografie ďalší rozčúlený obyvateľ mesta Ľuboš, ktorý v minulosti už poukázal na niekoľko dlhodobo neriešených problémov v meste:

Krátko pred 12.-tou hodinou  sme na základe týchto podnetov obyvateľov mesta telefonicky kontaktovali Ľubomíra Veselického, ktorý momentálne zastupuje primátora Tomčányiho dovolenkujúceho v zahraničí. Veselického sme o podnetoch obyvateľov mesta oboznámili s tým, že na miesto sa ideme pozrieť osobne a radi by sme sa pri fontáne s ním stretli.

K fontáne Veselický neprišiel, tak sme ho o stave informovali správou SMS:

V telefonáte ktorý sme absolvovali priamo od fontány, nám Veselický oznámil, že na miesto nemá dôvod chodiť, pretože na to má mesto kompetentných ľudí. Na 13:00 hodinu dohodol servisnú službu a spolu s pracovníčkou MsÚ pani Navrátilovou pôjdu na miesto problém riešiť.

Viceprimátor a poslanec Ľubomír Veselický by si mal konečne uvedomiť, že pre občana nie je „partnerom“ a zodpovednou osobou úradník, ani dodávateľská firma. Jediný, kto sa občanom priamo zodpovedá za chod MsÚ a mesta ako takého, sú občanmi priamo volení zástupcovia, teda poslanci MsZ a štatutár mesta Ing. Martin Tomčányi (v jeho neprítomnosti zástupca).

Možno sa toto niekomu zdá byť zvláštne, samotní volení zástupcovia sú z toho určite nervózni, no je to holý fakt. Občan má priamy dosah jedine na volených zástupcov a na všetko ostatné cez nich. 

Videozáznam vyhotovený dnes po 12.00 hodine dokumentujúci aktuálny stav:

Nami vyhotovená dokumentácia  stavu vody vo fontáne a jej blízkeho okolia DNES.

Nie je na mieste otázka primátorovi mesta  Ing. Martinovi Tomčányimu, prečo pri jedinej „fontáne“ v meste nachádzajúcej sa v úplnom reprezentačnom centre mesta, ktorá je minimálne niekoľko dní v zadokumentovanom stave, je na vykonanie bežnej údržby podnet občanov alebo média nevyhnutný?

Nemala by samospráva túto žumpu plnú odpadnej vody riešiť z vlastnej iniciatívy?

 

Sledujte nás aj na instagrame:

https://www.instagram.com/seredonline.sk/

 

Krátko po 14:00 hodine sme telefonicky ohlásili p. Navrátilovú, ktorá potvrdila stretnutie pri fontáne s tým, že netušia, ako došlo k zafarbeniu vody vo fontáne. Snáď nízka hladina vody v studni – pracovník má dnes problém začať riešiť odčerpaním vody a zistením dôvodu jej ušpinenia. Predpokladáme, že rozmočené lístie a haluze vo fontáne majú pôvod jasný.

Na upozornenie, že zanesené a sfarbené na hnedo sú ako kamene okolo fontány tak jej boky a vlastne aj takmer celý vrch okolo fontány a vo fontáne je hnijúce lístie s  haluzami, nám pani Navrátilová povedala, že servis a čistenie fontány je objednaný raz mesačne a asi to nepostačuje.

Podľa informácií, sa jedna občianka telefonicky na stav fontány na MsÚ už sťažovať mala.

Za problém považujeme, že reálne kompetentní začali vec riešiť až v momente, kedy sme sa o špinavú fontánu začali zaujímať my s tým, že ideme uverejniť článok dokumentujúci aktuálny stav vody vo fontáne.

Za normálne treba ale považovať zistenie takéhoto minimálne niekoľko dní pretrvávajúceho stavu nemá byť na občanoch. Toto predsa musia spozorovať kompetentní pracovníci MsÚ, okamžite konať a volení zástupcovia sa občanom za takých stav majú verejne ospravedlniť.

Občania majú možnosť priamo v diskusii napísať, ako dlho registrujú takto špinavú vodu a okolie fontány, do ktorého je hnedá špina zažratá. Na momentálne  vyschnutých miestach medzi kameňmi je pol centimentový nános hnedej usadeniny od vody, ktorá tam evidentne bola už skôr.

Prosíme občanov, aby nám dali vedieť, kde všade tečie špinavá voda a aby stav reklamovali u dodávateľa vody, ktorá má byť pitná, kontaktovali RÚVZ (hygiena v Galante) a vedenie mesta.

Podobné články

Najnovšie články