utorok, 25 júna, 2024

Spravodlivosť čaká… Už 25 rokov.

Najčítanejšie

V pondelok uplynie 25 rokov od únosu prezidentovho syna. Tento zločin, s ktorým súvisí aj vražda R.Remiáša, neskôr amnestoval jeden z podozrivých.
Po 22 rokoch sa amnestie podarilo zrušiť (jar 2017). Spis s obvinením zločincov sa konečne mohol dostať na súd. Ale sudcovia, ktorí mali konať, zatiaľ žiaden verdikt nevyniesli.

Vyšetrovanie Kuciakovej vraždy medzičasom odhalilo aj súvislosti, ktoré naznačujú, že prečo. Hlavný obžalovaný v kauze únos – Ivan Lexa – totiž mohol mať blízko k sudcom.

Reč môže byť napr. o bývalom predsedovi Okresného súdu Bratislava III Richardovi Molnárovi, predsedajúceho okresnému súdu , na ktorý sa kauza dostala, už v r. 2001. A tiež o Dávidovi Lindtnerovi, ktorý viedol Okresný súd BA III., kam sa kauza dostala o takmer dve desaťročia neskôr, po zrušení amnestií. Obaja sú aktuálne stíhaní pre korupciu v kauze Búrka. Molnár je od marca vo vyšetrovacej väzbe. Lindtnera stíhajú na slobode.

Molnár kauzu únosu odmietol súdiť s odvolaním sa na amnestie. Lindtner už takúto výhovorku nemal, ale sa netajil názorom, že zrušenie amnestií sa mu nepáči. Lindtner spochybňoval zrušenie amnestií s tým, že môže byť v rozpore s európskym právom. Tvrdil teda práve to isté, čo tvrdila aj Lexova obhajoba.

Zvláštne to vyznievalo najmä v dobe po zrušení amnestií, kedy sa verejnosť upínala na súd s nádejou na rýchle ukončenie kauzy. Predseda Okresného súdu Lindtner ale povedal : „Úprimne môžem povedať, že na súde máme desiatky až stovky omnoho závažnejších vecí. Ľudia by preto nemali mať teraz veľké oči,“ (jún 2017).

Na Okresnom súde BA III pridelili kauzu únosu senátu vedenému sudcom Karolom Posluchom. Po dvoch rokoch študovania spisu sa rozhodol konanie prerušiť. Tak ako to veštil niekdajší predseda Okresného súdu, dnes pre korupciu stíhaný Lindtner, poslal sudca Posluch spis na posúdenie Európskemu súdnemu dvoru v Luxemburgu. Tam je zatiaľ cca rok. Spravodlivosť čaká…

Zdroj: FB

Podobné články

3 KOMENTÁRE

Najnovšie články