sobota, 18 mája, 2024

O znovuobjavení „pánskej ľadovne“ už vedia aj mimo Serede

Najčítanejšie

Minulotýždňové piatkové vydanie denníka Plus jeden deň prinieslo materiál o objave Riša a Paťa v Seredi. Ide o bývalú panskú ľadovňu a výkopové práce, ktoré počas niekoľkých týždňov v priestoroch mestského parku zadarmo vykonali.

Desiatky kubíkov zeminy zmiešanej s odpadkami najskôr ručne a následne bagrom odstránili z priestorov, ktoré dnes čakajú na výskum a následné využitie.

Momentálne priestor zarastá burinou, čo je škoda, no jeho využitie môže byť rôzne. Od historickej expozície, až po prípadné komerčné využitie priestoru, ktorý by mohol ožiť a históriu nenásilnou formou priblížiť nielen obyvateľom mesta, ale aj širokej verejnosti a prípadným turistom, ktorí by do mesta „zablúdili“.

Zaujímavosťou je aj dôvod, prečo bola ľadovňa zasypaná zeminou a zahádzaná odpadkami až doteraz. Podľa vyjadrenia Patrika Eckerta, snahy  o znovuobjavenie ľadovne boli už skôr.

„Občianske združenie bolo založené ešte v roku 2019 a malo záujem zrevitalizovať v meste Sereď nábrežie Váhu či obnoviť historické mlyny, neprešlo to však hlasovaním mestského zastupiteľstva. Eckert vraví, že bolo komplikované získať povolenia kopať. „Až keď sa zmenilo v meste vedenie, konečne sme získali aj chýbajúci podpis,““ – povedal  Patrik pre Plus jeden deň.

Mesto Sereď má vynikajúcu polohu v blízkosti rýchlostnej komunikácie  R1, teda hlavného ťahu  zo západu Slovenska na východ, prakticky centrom mesta preteká slovenský veľtok Váh a mesto je takpovediac na skok od Bratislavy, Nitry, Trnavy, ale aj metropol Viedne a Budapešti.

Minimálne viac ako tridsať rokov od revolúcie by sa dalo čakať, že mesto bude známe nielen kriminalitou, drogami, skládkou lúženca pri R1 a prostitútkami pri bývalom Milexe, ale aj pamiatkami, ktoré tu máme, len o nich možno nevieme.

Alebo vedieť cielene nechceme?

Negatívny vzťah k nim v predchádzajúcom období, kedy mesto viedol primátor Tomčányi, mohol jeho rozvoj zabrzdiť minimálne v tejto oblasti. Ďalším problémom je  stále nevyužité nábrežie Váhu – ani tu v nedávnej minulosti záujem nábrežie zveľadiť nebol vďaka vedeniu mesta úspešný. Zmena nastala až po voľbách a bádanie povolil  primátor Ondrej Kurbel.

Zmení súčasné vedenie mesta pohľad na Sereď mimo hranice jeho katastra?

Možno práve projekty, akým je aj spomenutá ľadovňa sú tou správnou cestou.

 

Podobné články

29 KOMENTÁRE

Najnovšie články