Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Stalo sa a napriek tomu ešte stále žijeme... 9.

Miloš MajkoDátum02. 12. 2017 00:23:39TémaTak to vidím ja...
200

Mimoriadne dobrú správu iba niekoľko dní dozadu priniesli tlačové agentúry v boji s korupciou na najvyšších miestach. Obžalovaný bol bývalý minister financií, síce pre prípad starý viac ako 10 rokov, kedy zastával ministerský post, no aj to je potrebné považovať za úspech. Pre Slováka je v súvislosti s touto udalosťou problémom len to, že sa nejedná o bývalého ministra Slovenskej vlády, ale Ignatiusa Kombu zo Zimbabwe. Vidíme teda, že už aj v tejto republike väčšinou z nás radenej do tzv. "krajín tretieho sveta" pochopili, že korupčných politikov je potrebné trestať a nie odmeňovať a presúvať z funkcie do funkcie. Zimbabwe je síce od Slovenska ďaleko, no už niekoľko rokov sa orgány činné v trestnom konaní obdobne správajú aj v Rumunsku, ktoré je nielen bližšie, ale aj členom EÚ a povedzme si na rovinu, za čias socializmu na tom bolo nepomerne horšie ako my. Inak pamätáme si ešte dostatočne jasne, že je to práve Rumunsko, ktoré sa ako jediné s bývalým komunistickým pohlavárom Nicolae Caucescom vysporiadalo dostatočne demonštratívne, aby jeho osud bol mementom pre všetkých, ktorí by sa obdobným spôsobom pokúšali v budúcnosti zotročiť občanov vlastného štátu.

Krátko po voľbách do VÚC a totálnom debakli strany Smer - SD Marek Maďarič vyhlásil, že v Smere by mali nastať výrazné persolnálne zmeny. Jeho kolega Richter mu ale odkázal, že jeho osobný názor nie je podstatný. Myslím si, že minimálne v tomto sa dá s Marekom Maďaričom súhlasiť - skutočne neprehrali len kandidáti na županov, ale aj strana ako taká. Práve výsledkom získaných v týchto voľbách a následne prieskumom verejnej mienky je možné optimisticky skonštatovať, že táto strana aktívne nastúpila cestu vlastného zániku po vzore HZDS a Mečiara, teda strany, ktorej spôsoby a systém vládnutia je Smeru až príliš podobný.

Ekonomický analytici za posledné obdobie stále častejšie bijú na poplach s tvrdeniami, že pre vysoké dane a odvody firmy pôsobiace na Slovensku balia kufre a registrujú sa v daňových rajoch. Pre doplnenie tejto informácie je potrebné uviesť, že to nemusí byť zrovna Cyprus alebo niektorá z exotických krajín, ale stačia Spojené štáty americké ba dokonca aj Maďarsko, Holansko, Luxembursko alebo susedná Česká republika. Všetci okolo nás pochopili, že nie vysoké dane a vysoké odvody zabezpečia prosperitu nielen veľkým firmám, ale aj drobným živnostníkom a v konečnom dôsledku aj štátu ako celku. Keď je už reč o drobných živnostníkoch, tak postavenie ekonomiky štátu na štyroch či piatich veľkých investoroch a to ešte automobilkách, namiesto na desaťtisícoch drobných živnostníkov je mimoriadne veľkým rizikom a dovolím si povedať, že do budúcnosti cestou ku krachu štátu a verejných financií.

Približne 30 odborníkov z jadrovnej elektrárne V2 Jaslovské Bohunice dalo koncom októbra výpoveď. Dôvodom tohto ich konania má byť ich nespokojnosť s platmi a podmienkami v pracovnom procese. Takýto stav by bolo možné prehliadať alebo bagatelizovať v prípade, že by sa jednalo o zamestnancov napr. tlačiarní, výroby nejakých súčiastok alebo inej nie tak na bezpečnosť citlivej problematike akou jadrová elektráreň nepochybne je. Výpoveď nedali údržbári, či nejakí manipulanti, ale má sa jednať o pracovníkov velína, kde je zaučenie na túto činnosť mimoriadne náročné a zdĺhavé, školenia končia štátnou skúškou a predmetní pracovníci sú prakticky nonstop monitorovaní orgánmi priamo odhliadajúcimi na bezpečnosť elektrárne. Ide o profesiu, ktorá svojou zodpovednosťou je pravdepodobne najdôležitejšou v celej elektrárni. Velín JE je režimovým pracoviskom, kde dokonca nepovolané osoby majú z bezpečnostného hľadiska vstup zakázaný. Dohliadajúca komisia a Úrad jadrového dozoru sa oprávnene zaujíma o bezpečnosť v elektrárni ak k skutočnému odchodu týchto pracovníkov príde. Kto si dovolí čo i len v teoretickej rovine pohybovať sa na takto tenkom ľade?

Pravdepodobne v súčasnosti najstráženejšou hranicou medzi dvomi krajinami je tá medzi severnou a južnou Kóreou. Počas celého viac ako 50 ročného prímeria podpísaného medzi vedením oboch krajín práve v roku 1953 v Pchanmundžone túto hranicu nonstop strážia stovky tisíc vojakov na obidvoch stranách pripravených na okamžitý boj. Demilitarizované pásmo lemuje ostnaný drôt, protitankové zátarasy a v prihraničnej oblasti je položených viac ako milión nášlapných mín. Prirodzene, že tam nežijú žiadni civilisti. Od rozdelenia Kórei sa z KĽDR podarilo utiecť cez Čínu a juhovýchodnú Áziu viac ako 30 000 ľudí. Ďalší utečenec takéto šťastie nemal a minulý mesiac ho už na juhokórejskej strane postrelili severokórejskí vojaci. Utečenca ležiaceho 50 m od demarkačnej línie do nemocnice prepravila helikoptéra veliteľstva OSN.

Po viac ako 11 000 km dlhej trase doviezol tovar naložený v kontajneroch prvý vlak, ktorý z čínskeho Daljanu cez Rusko a Ukrajinu dorazil do Bratislavy. Tovar je určený nielen pre slovenský trh, ale aj trh západnej Európy. Už od budúceho roka začnú vlaky na tejto trase do prekladiskového terminálu v Bratislave premávať raz týždenne a od druhej polovice roka 2018 dokonca dva krát za týždeň. Vyzerá to tak, že preprava tovaru vlakmi (podstatne rýchlejšia ako lodďou) bude spopularizovaná natoľko, že objem tovaru sa bude ďalej zvyšovať.

Štátna obchodná inšpekcia upozornila, že pri dodávke jedla domov napr. pizze - nemá reštaurácia právo pýtať príplatok za obal. Len málokto vie, že v tomto prípade zákazníka chráni príslušná legislatíva a podľa zákona reštaurácie musia "predávať jedlá v hygienicky neškodných obaloch, alebo ich do takých baliť, pričom náklady na zabalenie uhrádzajú predávajúci". Povedzme si narovinu, že v konečnou dôsledku zákazník tak či tak neušetrí, maximálne príde k navýšeniu ceny samotného jedla a pochybujem, že len toho, ktoré je určené na rozvoz, resp. si ho zákazník nechá zabaliť so sebou. Takže stručne si dovolím zhodnotiť - ďalšie opatrenie, ktoré možno zákazníkovi viac uškodí ako pomôže.

Aby sme neboli len pri politike a obchode, tak malá perlička z kazašskej Astany: 6 Čechov sa napriek snehu a počasiu o teplotách na úrovni mrazu vyzlieklo do florescenčne zelených mankin, čo sú známe plavky kultového fiktívneho dokumentu Borat, aby sa vyfotografovali pri nápise "I love Astana". Pre toto ich konanie však nemali pochopenie policajti a partiu chalanov odovzdali medziregionálnemu správnemu súdu, ktorý každého z "výtržníkov" pokutoval finančnou čiastkou vo výške asi 50 Eur za "drobné výtržníctvo". O tomto incidente informoval web Akipress. Ale za ten exces to stálo, nie?


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign