Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Kto určuje koho ľudskú dôstojnosť znižujú nútené práce ?

200

V týchto dňoch prebehla médiami správa o tisícoch Slovákov, ktorí prišli o dávky, nakoľko "odmietli nútené práce, budú ešte chudobnejší!" Má sa jednať o ľudí, väčšinou dlhodobo nezamestnaných (možno takých čo v živote nikdy nepracovali) najmä však o ľudí v núdzi. Z niečo viac ako 5 mil. obyvateľov Slovenska zo sociálnych dávok má žiť až 150 tisíc ľudí.

Dávka odobratá, prípadne znížená mala byť asi 4000 poberateľom mesačne a to v súlade so zákonom, ktorý podmienil ich vyplácanie účasťou na drobných prácach v obci, pri upratovaní verejných priestranstiev či dobrovoľníckej činnosti.

Podľa medializovaných informácií by povinnosť odpracovania sociálnych dávok mohol zrušiť Ústavný súd SR, na ktorý mali dať podanie niektorí opoziční poslanci a tiež verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Práve ona vo svojom podnete okrem iného mala tvrdiť, že podmienenie sociálnych dávok účasťou na pridelených prácach alebo dobrovoľníckej činnosti znižuje ľudskú dôstojnosť a že ide o nútené práce, ktoré sú zakázané.

V tejto súvislosti ma napadá moje podanie na prokuratúru z pred dvoch rokov, v ktorom som žiadal prokuratúru o preskúmanie príslušného VZN Mesta Sereď, ktoré odvolávajúc sa na platný zákon ukladá občanom a organizáciám - vlastníkom nehnuteľností susediacich s chodníkom udržiavať tento v zimných mesiacoch schodný t.j. odhŕňať z neho napríklad sneh či odstraňovať námrazu. Samozrejme všetko bez nároku na akúkoľvek odmenu s použitím vlastných technických prostriedkov, ochranných pomôcok a dokonca aj s použitím vlastných posypových materiálov či iných k tejto činnosti nevyhnutných prípravkov.

Okresná prokuratúra sa vyjadrila, že príslušné VZN sa odvoláva na platný zákon.

Pýtam sa teda kde, v akej spoločnosti to vlastne žijeme? Na jednej strane človek, ktorý možno nikdy v živote nepracoval a žije len z peňazí pochádzajúcich z práce iných občianske práva má a pravidelne prijímané peniaze vyprodukované nami, pracujúcimi občanmi si odrábať nesmie, pretože to znižuje jeho ľudskú dôstojnosť a jedná sa o nútené práce, ktoré sú zakázané. A na strane druhej, pracujúci človek odchádzajúci napr. o piatej hodine ráno na celý deň do zamestnania má počas sneženia bez nároku na akúkoľvek odmenu noc tráviť odhŕňaním snehu z mestského chodníka a po odchode do práce ešte tŕpnuť, aby si náhodou niekto počas dňa nezlámal hnátu pred jeho domom, pretože mu za neodhrnutý chodník hrozí nie malá pokuta? Pýtam sa, ako je možné že takto zvrátený zákon z polovice minulého storočia ešte teraz  25 rokov po revolúcii v tejto krajine platí?

Kde sú práva ľudí po celý život makajúcich, tvoriacich v tejto krajine skutočné hodnoty, platiacich dane a živiacich desiatky tisíc sociálne odkázaných? To naozaj bude obyčajný bežný človek zdieraný ako také jedno hovädo až do momentu, kedy sa vzopre, postaví na odpor a s lopatou začne šľahať všetkých, ktorí takúto nespravodlivosť dopúšťajú?


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign